Czym się kierować wybierając elektryczny wózek inwalidzki?
Osoby z niepełnosprawnościami mogą cieszyć się wyższą jakością życia, korzystając z rozwiązań, które pozwolą im na poprawę mobilności. W zależności od dysfunkcji oraz preferowanego trybu życia i własnych możliwości, na rynku istnieje wiele udogodnień takich jak dostawki do wózków, skutery elektryczne czy też elektryczne wózki inwalidzkie - to właśnie im poświęcimy dzisiejszy wątek!
Elektryczne wózki inwalidzkie to jedno z nowoczesnych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych, ale także i osób starszych, którym zależy na codziennym komforcie i wygodzie. Obecnie rynku oferuje wiele tego typu pojazdów, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także funkcjami i parametrami. Oczywiście, jak każdy sprzęt mają one swoje wady i zalety. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi:
Zalety
- Ułatwia funkcjonowanie w społeczeństwie, nawet osobom, które miałyby problem z samodzielnym napędzaniem wózka.
- Jego użytkownik się nie męczy.
- Zapewnia dużą mobilność.
- Możliwość prostego przemieszczania się bez konieczności korzystania z pomocy osób trzecich
- łatwa obsługa pojazdów
- wygoda i łatwość czyszczenia
- stabilna i komfortowa jazda
- Korzystanie z nich jest możliwe o każdej porze roku i na powierzchni o różnej charakterystyce
Wady
- Użytkownik jest uzależniony od pojemności akumulatora
- Elektryczne wózki inwalidzkie są ciężkie
Warto podkreślić, że zalet elektrycznych wózków inwalidzkich jest znacznie więcej niż ich wad. To nie przypadek! Sprzęt jest innowacyjnym rozwiązaniem, które znacząco podnosi komfort życia jego użytkownika!
Na jakie elementy zwracać uwagę kupując elektryczny wózek inwalidzki?
Kwota, która zapłacimy za elektryczny wózek inwalidzki, jest zależna od wielu czynników. Jednak cena nie powinna być priorytetem w wyborze sprzętu, który tak naprawdę ma ułatwić codzienne funkcjonowanie osoby z niepełnosprawnością. Jakie więc zatem elementy są istotne podczas zakupu elektrycznych wózków?
- Obciążenie - dopuszczalne maksymalne obciążenie nie powinno być mniejsze niż waga użytkownika
- Rodzaj akumulatora - warto zwrócić uwagę by wytrzymywał on jak najdłużej na jednym ładowaniu. Podczas wyboru należy się też sugerować technologią napędzania wózka elektrycznego
- Charakterystyka silnika wózka dla osoby niepełnosprawnej - powinien być wytrzymały i bezusterkowy
- Prędkość - ta musi być dopasowana do potrzeb użytkownika. Obecnie na rynku można wyróżnić 3 kategorie prędkości wózków: 6-10 km/h, 10-12 km/h, do 15 km/h.
- Sterowniki - powinny znajdować się pod dominującą ręką osoby korzystającej z wózka
- Siedzisko - musi być dopasowane do potrzeb i wymagań użytkownika (nie powinno być większe niż szerokość miednicy + 3cm i mniejsze niż szerokość miednicy + 1cm)
Wybierając wózek elektryczny, należy zwrócić uwagę na jego przyszłe zastosowanie. Należy rozważyć czy będzie to sprzęt, z którego osoba niepełnosprawna będzie korzystać wyłącznie w domu czy również na zewnątrz. W tym przypadku należy przeanalizować zakup wózka pokojowo-terenowego, który posiada odpowiednie koła i potrafi sprostać wszelkim nierównościom terenu. Dobrze jest przeanalizować ze sprzedawcą wszystkie parametry jezdne, takie jak: kąt pojazdu, promień skrętu itp.