Jak prawidłowo dbać o elektryczny wózek inwalidzki?
Elektryczne wózki inwalidzkie mają za zadanie ułatwić funkcjonowanie osobom: chorym, po wypadku lub starszym, które nie mogą samodzielnie się poruszać. Jednak pojawia się wiele przypadków, gdy wózki inwalidzkie trafiają do serwisów. Najczęściej z powodu uszkodzeń wynikających
z nieprawidłowego użytkowania.
Jak zatem prawidłowo dbać o elektryczny wózek inwalidzki?
Regularne, samodzielne kontrolowanie stanu i poprawności działania poszczególnych elementów wózka inwalidzkiego, gwarancyjne i pogwarancyjne przeglądy techniczne, odpowiednia pielęgnacja, przechowywanie sprzętu we właściwych warunkach oraz użytkowanie zgodne ze wskazaniami producenta… To wszystko jest niezbędne, aby nasz wózek inwalidzki służył przez wiele lat - bez napraw czy też wymiany.
Należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach!
Wózek inwalidzki musi być używany zgodnie z instrukcją!
Według statystyk do punktów naprawy najczęściej trafiają wózki inwalidzkie, które uległy zniszczeniu lub poważnej awarii na skutek ich nieprawidłowego użytkowania. Najczęściej jednak zalecenia producenta znajdujące się w instrukcji obsługi elektrycznego wózka inwalidzkiego są określone precyzyjnie i jasno wskazują - co można, a czego nie można robić ze sprzętem. Do najczęściej łamanych zasad prawidłowego użytkowania można zaliczyć:
- jazda wózkiem inwalidzkim po nawierzchni, do której nie jest on dostosowany
- uszkodzenia spowodowane przeciążeniem konstrukcji
- odkształcenia spowodowane złym transportowaniem wózka
Warto zapoznać się z instrukcją i stosować do zaleceń, aby nie narażać się na niepotrzebne koszty naprawy. Najczęściej gwarancja na wózek inwalidzki zapewniana przez producenta/dystrybutora sprzętu nie obejmuje wskazanych powyżej sytuacji.
Prawidłowe „traktowanie” sprzętu
Do bardzo istotnych kwestii należy zaliczyć także przechowywanie i czyszczenie elektrycznego wózka inwalidzkiego:
- Elektryczny wózek inwalidzki jest konstrukcją czułą na wilgoć i warunki atmosferyczne. Na jego stan i działanie z pewnością źle wpływa deszcz, mróz, jak i duże nasłonecznienie. Właśnie dlatego nie powinniśmy przechowywać wózków inwalidzkich na balkonie, tarasie oraz w pomieszczeniach, w których istnieje duża wilgotność powietrza.
- Każdorazowo przy składaniu i rozkładaniu wózka, należy zwrócić szczególną uwagę na sprzęt. Nieprawidłowe postępowanie lub “pomaganie” na siłę może doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji
- Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja. Prawidłowe i systematyczne czyszczenie elektrycznego wózka inwalidzkiego jest niezbędne dla utrzymywania prawidłowego działania sprzętu.
Kontrolowanie stanu elektrycznego wózka inwalidzkiego
Niezależnie od tego, jaki sprzęt posiadamy i od jak dawna.. Co jakiś czas powinniśmy we własnym zakresie kontrolować poszczególne elementy konstrukcji i ich działanie. O czym powinniśmy pamiętać?
- Istotna jest regularna kontrola ciśnienia w oponach wózka
- kontrolować stan ogumienia
- zaleca się przejrzenie konstrukcji wózka pod kątem mocnego dokręcenia wszystkich śrub, nakrętek, a także stanu innych połączeń poszczególnych elementów konstrukcji
- Należy zadbać o czystość i skontrolować także ogólny stan sprzętu
- Przed każdym użyciem wózka należy sprawdzić sprawność hamulców i kół
- Należy pamiętać także o prawidłowym ładowaniu akumulatora
Regularne serwisowanie i przeglądy techniczne elektrycznego wózka inwalidzkiego
Poza tym, że powinniśmy samodzielnie kontrolować nasz sprzęt powinniśmy raz na jakiś czas (powinien on być sprecyzowany przez producenta) oddać sprzętu do przeglądu technicznego.. Taki przegląd to gwarancja bezpieczeństwa użytkowania wózka inwalidzkiego i niwelowanie ryzyka ewentualnej, kosztownej awarii lub zniszczenia.